Kaip rasti maloniausią dramblių draustinį Kambodžoje

Jei planuojate kelionę į dramblių šventovė, Kambodža gali būti sunki vieta naršyti. Kurios šventovės yra teisėtos? Kurie yra tiesiog už pinigus? Pasinaudokite mūsų vadovu, kad nuspręstumėte, kuri yra geriausia dramblių šventovė Kambodžoje.

Gavau nuolaidą iš Dramblių slėnio projekto, kad galėčiau aplankyti ir ištirti šį įrašą. Kaip visada, aš dalyvauju tik tose ekskursijose, kurios, manau, jums tikrai patiks!

Laukinėje šiaurės rytuose esančioje Mondulkiri Kambodžoje gyvena dauguma Kambodžos dramblių.

Šimtmečius vietiniai Bunongo žmonės dramblius naudojo kaip darbininkus, kurie padėjo gabenti sunkiasvorius krovinius, ūkininkauti ir kirtimus. Pastaraisiais metais motorinės transporto priemonės ir technologijos dirbantys drambliai tapo beveik nebereikalingi.

dramblių šventovė Kambodža
Mondulkiryje, Kambodžoje, yra didžiulis dramblių „gelbėjimo“ projektų pasirinkimas.

Dabar drambliai labiau linkę būti naudojami kaip turistiniai objektai. Mondulkiryje, netoli Sen Monoromo miesto, per pastarąjį dešimtmetį atidarytų dramblių draustinių ir projektų skaičius beveik svaigina. Bet aš padariau viską, kad juos surūšiuočiau ir padėčiau išsirinkti tą vietą, kur su drambliais elgiamasi gerai ir jie prižiūrimi.

Taigi skaitykite toliau, kad sužinotumėte …

Kaip išsirinkti geriausią dramblių draustinį Kambodžoje

Ne visos šventovės yra lygios. Deja, turistams gali būti labai sunku išsiaiškinti, kurie iš jų uždirba dramblių gerovę prieš pelną.

Kai pradėjau tyrinėti įvairius projektus ir dramblių šventoves Kambodžoje, buvau visiškai suglumęs. Yra tiek daug variantų, o jų interneto svetainėse sakoma viskas teisinga. „TripAdvisor“ apžvalgos taip pat nepadėjo, nes dauguma turistų nežino, ko ieškoti, kai kalbama apie dramblių gerovę.

Netrukus supratau, kad internete negalėsiu sužinoti tiesos, todėl nusprendžiau nuvykti į Mondulkiri ir sužinoti, kas tiksliai vyksta su drambliais Kambodžoje. Atrasti tiesą buvo sunkiau, nei maniau, kad tai bus!

Dramblių gerovė yra labai sudėtingas klausimas. Juodai baltų atsakymų yra labai mažai.

Kambodžoje, Mondulkiryje, viską apsunkina nuožmi žmonių, vykdančių įvairius dramblių projektus, konkurencija. Aplinkui sklando tiek daug gandų, nuojautų ir tiesioginio melo, kad sunku žinoti, kuo patikėti.

Po visų savo tyrimų (kuriuos išsamiau aprašau žemiau) radau puikių naujienų.

dramblių šventovė Kambodža
Vykdydami Dramblių slėnio projektą, drambliai maitinasi patys, kai jūs einate paskui juos per mišką.

Pradėkime nuo gerosios naujienos

Geros naujienos šiaurės Kambodžoje gyvenantiems drambliams yra tai, kad, kiek galėjau atrasti, nė vienas dramblių projektas Sen Monorume nėra aktyviai kenkia ar skriaudžia dramblius. Iš tikrųjų atrodo, kad įvairūs projektai daro viską, kad apsaugotų dramblius ir uždirbtų pinigų, kurie padėtų paremti vietos bendruomenę.

Mondulkiri dramblių ir laukinės gamtos draustinio atstovas el. Laiške man pasakė, kad:

Tiesa, visos 3 šventovės ir organizacijos puikiai dirba remdamos savo dramblius ir bendruomenes.

Jemma iš Dramblių slėnio projekto man pasakė iš esmės tą patį.

(Tai yra visai kitokia situacija nei Siemreape ir Tailande, kur drambliai vis dar jodinėjami, skriaudžiami ir netgi brakonieriauja iš laukinės gamtos turistų pramogoms.)

Pinigai, gaunami iš „Mondulkiri“ dramblių projektų, naudojami drambliams prižiūrėti ir šerti, taip pat vietos bendruomenių nariams paremti. Be to, įvairūs dramblių projektai per metus nuolat tobulėjo, reaguodami į gyvūnų gerovės organizacijų ir tokių turistų kaip jūs spaudimą!

O dabar blogos naujienos …

Pasirinkę aplankyti dramblių šventovę – bet kurioje pasaulio vietoje – turite pasiimti ir gėrį, ir blogą. Drambliai brangūs, todėl šventovės turi surinkti daug pinigų, kad galėtų jais rūpintis. Nė vienas šventovės dramblys negali gyventi kaip laukinis dramblys.

 • Dauguma Mondulkiri mieste esančių dramblių yra pririšti naktimis arba laikomi bambukinėse naktinėse rašyklose. Taip siekiama užkirsti kelią jų klaidžiojimui į kaimyninius vaisių sodus ir kitą privačią nuosavybę, pasiklysti džiunglėse ar klajoti į kelią.
 • Su visais drambliais elgiasi raganosiai, kad turistai galėtų juos aplankyti. Kiekvieną dieną jie atvežami į tam tikras vietas apžiūrai, o kai kuriais atvejais – šėrimui ir prausimui. Tai, kad drambliai būtų prieinami turistams, yra geriausias būdas surinkti pinigų drambliams prižiūrėti.
 • Šventovės drambliai niekada nepatirs gyvenimo kaip laukiniai drambliai. Dėl to kalta ne šventovės, o visų pirma žmonės, kurie jas užėmė.

Dėl to labai svarbu ne tik remti dramblių draustinius, bet ir padėti drambliams laukinėje aplinkoje, remiant organizacijas, kurios stengiasi sumažinti buveinių nykimą ir sustabdyti brakonieriavimą.

Kokie dramblių projektai ir draustiniai yra Mondulkiri Kambodžoje?

Mondulkiryje yra dviejų tipų dramblių pritraukimas. Jie yra:

 • Dramblių šventovės
 • Bendruomenės dramblių projektai

Dramblių draustiniai Mondulkiryje

Kai lankotės šventykloje ar projekte Mondulkiryje, matote dramblius, kurie anksčiau gyveno ir dirbo bendruomenėje.

Deja, ne visos šventovės kuriamos vienodai.

Kokie yra šventyklų variantai Mondulkiryje?

Mondulkiryje yra trys projektai, kurie parduoda save kaip dramblių šventoves. Šitie yra:

Žiūrėk, net pavadinimai painūs!

Visuose projektuose yra puošnios svetainės, kuriose pateikiami visi teisingi dalykai. Visi jie tvirtina, kad dramblius uždirba prieš pelną.

Kiek galiu pasakyti, tai tiesa. Ar kas nors praturtėja valdydamas dramblių draustinį Kambodžoje? Tai labai mažai tikėtina!

Kaip veikia Mondulkiri dramblių draustiniai?

Kaip ir su Mondalkiri, su visais su drambliais susijusiais dalykais, sunku išsiaiškinti, kaip viskas veikia kiekvienoje šventovėje. Aplink sklando daugybė gandų ir tiesioginio melo, ir man buvo pasakyta prieštaringa informacija iš įvairių šaltinių, įskaitant:

 • Šventovių savininkai išleidžia savo pelną puošniems naujiems automobiliams ir dvarams (beveik neabejotinai melagingi)
 • Pelnas iš tam tikrų šventovių palieka šalį ir niekada negrįžta (beveik neabejotinai klaidinga)
 • Užsienyje esančios šventovės drambliams nėra tokios geros, kaip vietos valdomos (melagingos)
 • Brangios ekskursijos yra naudingesnės drambliams nei pigesnės ekskursijos (klaidinga)

Bandyti išnarplioti informaciją nėra lengva! Bet čia yra išvados, kurias padariau apie įvairias šventoves.

Dramblių slėnio projektas

Dramblių slėnio projektas, kuris yra seniausia dramblių draustinė regione, padėjo pakeisti Mondulkiri elgesį su drambliais. Kiti šios srities projektai – teisėti ar netikri – matė EVP sėkmę ir bandė ją mėgdžioti.

Štai kodėl nusprendžiau aplankyti Dramblių slėnio projektą:

 • Jie turi 10 dramblių, gyvenančių 1500 hektarų žemės, o tai yra labai daug, palyginti su kitais panašiais projektais šioje srityje.
 • Projektas buvo pirmasis šioje srityje ir buvo sukurtas drambliams gelbėti.
 • Dramblių slėnio projektas keičia elgesį su drambliais šventovėse. Jie pasirinko tokių vietų kaip Tailandas dramblių gamtos parkas modelį ir jį patobulino.
 • Su jų drambliais niekada nesusiduria dienos turistai ir tik kartais savanoriai – jie nėra maitinami, maudomi ar glamonėjami nepažįstamų žmonių, todėl jie gali elgtis natūraliau.

Štai kaip jūs matote dramblius, jei lankotės Dramblių slėnio projekte.

 • Skirtingai nuo daugelio kitų projektų, EVP drambliai dirba visą darbo dieną.
 • Dramblių slėnio projekto vykdomas ELIE projektas turi mobilųjį dramblių veterinarijos skyrių, kuris rotacijos metu aplanko visus Mondulkiri dramblius. Jie taip pat gali padėti prižiūrėti bet kurį dramblį ekstremalioje situacijoje.
 • Šventovė savaitgaliais nedirba, kad drambliai ir darbuotojai galėtų pailsėti.
 • EVP priima į šventovę dirbti užsienio ekspertus, nes jie sako, kad Kambodžoje nėra pakankamai apmokytų ekspertų.
 • Projekte dirba 48 vietiniai darbuotojai, be to, remiama didesnė bendruomenė, nuomodama jų žemę.
 • EVP neseniai atidarė naują šventovę Tailande. Man tai pasakė kita šventovė, tarsi tai būtų blogas dalykas! Tailande dramblių yra daugiau gelbėti nei Kambodžoje, todėl palaikau viską, kas jiems padės.
 • EVP žmonės labai palaikė kitus miesto projektus, sakydami, kad jų darbas yra naudingas bendruomenės drambliams. Konkurencijos ar neigiamumo kitų projektų atžvilgiu nebuvo.

Pagrindinis trūkumas, jei esate nebrangus keliautojas, yra tai, kad EVP yra brangiausia aplankyti šventovė.

Jemma iš Dramblių slėnio projekto man pasakė, kad keliautojams, kurie to negali sau leisti, ji rekomenduoja aplankyti bendruomenės dramblių projektą. Šie vizitai paprastai būna daug pigesni nei visi šventyklos apsilankymai.

Jei nusprendėte tai padaryti ir yra tam tikrų bendruomenės turo aspektų, kurie jums atrodo netinkami, būtinai pasakykite savo vadovui. Jūsų atsiliepimai gali pakeisti elgesį su drambliais.

Bet jei galite sau tai leisti, aš nedvejodamas rekomenduoju EVP!

Apsilankę Dramblių slėnio projekte galite būti tikri, kad jūsų pinigai skirti prižiūrėti nelaisvėje gyvenančių dramblių populiaciją Mondulkiryje ir padėti išlaikyti laukinių dramblių buveines.

Visiškas atskleidimas: Aš gavau nuolaidą bilietui į Dramblių slėnio projektą suprasdamas, kad rašysiu apie dramblių gerovę Kambodžoje. Kaip žinote, NIEKADA nerekomenduočiau gyvūnų atrakcijos, kuria 100% netikėjau!

Mondulkirio dramblys ir laukinės gamtos draustinis

Atnaujinta, 2019 m. Kovo mėn

Vos praėjusią savaitę, praėjus maždaug metams po to, kai pirmą kartą parašiau šį įrašą, pagaliau gavau atsakymą į savo el. Laišką „Mondulkiri Elephant & Wildlife Sanctuary“.

Štai kuo drąsiai galiu pasidalinti apie šią šventovę:

 • Šventovė neturi savo 5 dramblių, o jas nuomoja visos dienos savininkai iš bendruomenės savininkų. Jie mieliau tai daro, nes nori įtraukti pirminius savininkus.
 • 5 drambliai gyvena 50 hektarų žemės (15 kartų mažiau vienam drambliui nei vykdant Dramblių slėnio projektą).
 • Jie įdarbina 2 drabužius (dramblių tvarkytojus) ir, pasak šventovės atstovo, naktį drambliams naudoja bambuko rašiklius, o ne grandines.
 • Vietos veterinarijos gydytojo nėra, tačiau veterinaras reguliariai lankosi jų drambliuose.
 • Projektas remia beveik 100 vietos žmonių, įskaitant dramblių savininkus ir tiesioginius darbuotojus.

Priežastis, kodėl nusprendžiau nesilankyti projekte arba jo nerekomenduoti, yra paprasta:

 • Lankytojams leidžiama prieiti prie dramblių, juos maitinti ir maudyti.

Nėra jokios priežasties, kodėl turistai turi taip bendrauti su drambliais (išskyrus, kad gautų asmenukę). Aš nepalaikau laukinių gyvūnų naudojimo pramogoms ir tai man peržengia ribą.

Kai kurios šventovės tvirtina, kad tokia veikla drambliams nekelia streso ir joje nėra jokios žalos. Tačiau daugelis dramblių draustinių atsisako tokios veiklos.

Pagal Tailando Puketo dramblių parką:

„Jei dramblys reikalaujama maudytis su žmonėmis, prižiūrėtojas prižiūri gyvūną, kad būtų užtikrintas žmonių saugumas, ir priversti dramblį daryti tai, ko nori turistai.

Daugelis dramblių sąžiningai žiūri į žmones ir bus atsargūs, kai ant jų apsivers ar netyčia juos sužeis … tačiau tai reiškia, kad dramblys turi būti budrus ir atsargus dėl savo elgesio. Ji negali padaryti to, ką nori “.

Jei nuspręsite dėl to nesilankyti, siųskite el. Laišką „Mondulkiri“ dramblių ir laukinių gyvūnų draustinyje ir praneškite jiems, kodėl nesilankote jų projekte.

– Atnaujinimo pabaiga

„Mondulkiri“ projektas

Atnaujinkite 2019 m. Lapkričio mėn

Girdėjau iš kitos skaitytojos Lottės apie jos patirtį „Mondulkiri“ projekte. Ji patvirtino, kad įkūrėjas P. Tree jai pasakė, kad jie vis dar bando priversti dramblio patiną veisti savo jauniausią patelę.

Lotte taip pat atsiuntė šiuos atsiliepimus:

„Kaip minėjote tinklaraščio įraše, panašu, kad šventovė su drambliais elgėsi gerai ir savo uždarbį panaudojo vietos bendruomenei paremti. Nepaisant to, ir nepaisant to, kad visi su organizacija susiję žmonės yra labai draugiški mums, aš negrįšiu atgal. Mes tikrai neturėjome blogos patirties, tačiau dėl to jaučiamės nevienareikšmiškai. Net neskaitant veisimo planų, jis jautėsi labiau išnaudojamas (dramblių) nei to, ko tikėjomės iš šventovės “.

– Atnaujinimo pabaiga

Atnaujinkite 2019 m. Kovo mėn

Nuo tada, kai aš pirmą kartą parašiau šį įrašą, „Mondulkiri“ projektas gana aktyviai susisiekė su manimi su …

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Patarimai

Projektų rengimas: Veiksmai ir etapai siekiant sėkmingos projekto realizacijos

Projektų rengimas yra sudėtingas procesas, kuriame įgyvendinami ir valdomi tam tikri tikslai, siekiant sėkmingos projekto realizacijos. Tai apima daugybę veiksmų ir etapų, kuriuos reikia įveikti, kad būtų pasiekti norimi rezultatai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime svarbiausius veiksmus ir etapus, kurie padės užtikrinti projektų sėkmę. 1. Projekto iniciavimas Pirmasis žingsnis kuriant projektą yra jo iniciavimas. Tai apima idėjos […]

Read More
Patarimai

Unlocking the Mysteries of Cord Cutting in Spirituality: Breaking Free from Negative Influences

In the realm of spirituality, there exists a concept that has gained increasing attention and relevance: cord cutting. Often associated with energy work and holistic healing practices, cord cutting is a profound technique aimed at releasing negative attachments and influences that may be hindering an individual’s spiritual growth and well-being. In essence, it is a […]

Read More
Patarimai

SPA Palangoje dviems: romantiška atostogų patirtis porai

Ar ieškote būdo šiek tiek pažadinti romantiškumą su savo partneriu? Ar norite pabėgti nuo kasdienio gyvenimo rato ir leisti laiką tik sau? Jei taip, tada SPA Palangoje gali būti būtent tai, ko jums reikia. Šis pajūrio kurortas Lietuvos širdyje siūlo ne tik puikią poilsio ir atsipalaidavimo atmosferą, bet ir unikalią galimybę sukurti neprilygstamą romantišką patirtį […]

Read More