Kaip surasti ir ištaisyti siužeto skyles savo romane – rašytojo redagavimas

Sklypo skylės. Visi žinome, kas tai yra: nenuoseklumai ar spragos, nepaisantys istorijų logikos. Ir visi žinome, kad jie yra visiškai nepageidaujami rašant gerą romaną.

Sklypų skylės sumažina istorijos patikimumą ir gali turėti didžiulį poveikį skaitytojų požiūriui į tą istoriją. Jūsų romanas gali būti nuostabiai parašytas su puikiais personažais ir patraukliu siužetu, tačiau palikite ten vieną siužeto skylę ir, deja, visas jūsų sunkus darbas gali būti neatliktas.

Taigi, kaip galite sužinoti, ar jūsų istorijoje yra siužeto skylių? Ir jei taip, kaip galite juos užpildyti?

Pasinerkime į žingsnį po žingsnio, kaip surasti ir ištaisyti siužeto skylutes jūsų romane.

Kaip rasti siužeto skylių

Pirmas dalykas, kurį turite padaryti, yra nustatyti, ar jūsų istorijoje iš tikrųjų yra skylių. Tai gali skambėti lengvai, bet, kaip autorius, tikėtina, kad esate per arti savo istorijos, kad galėtumėte išaiškinti visas galimas skyles.

Štai kaip įsitikinti, kad nieko nepraleidžiate.

1. Perskaitykite savo užpildytą juodraštį ir užsirašykite

Skamba akivaizdžiai, tačiau pirmas žingsnis yra pradėti nuo pradžių ir pabandyti perskaityti savo romaną kaip tikrą skaitytojas būtų.

Mes žinome, kad sunku atsiriboti. Bet kai baigsite juodraštį, kurį laiką atidėkite jį į šalį ir pabandykite grįžti prie jo atnaujintas ir pasiruošęs skaityti kuo objektyviau.

(Svarbi pastaba: nebandykite nustatyti siužeto skylių, kol dar rašote. Sklypo skylės neabejotinai patenka į „dalykų, dėl kurių nereikia nerimauti per pirmąjį juodraštį“. Palikite juos iki po to baigėte juodraštį ir galite peržiūrėti visą vaizdą.)

Skaitydami užsirašykite viską, kas galėtų padėti ar būti suprantama kaip siužeto skylė.

Tai gali būti tokia maža, kaip personažo akių ar plaukų spalva, besikeičianti istorijos metu, arba tokia reikšminga, kaip įvykis, kuris negalėjo įvykti dėl kažko kito, kas nutiko anksčiau knygoje.

sklypas-skylės-1
Vaizdas per JESHOOTS.com

2. Pereikite savo sklypą su smulkių dantų šukomis

Tai nėra tas pats kaip perskaitymas, apie kurį kalbėjome atlikdami 1 veiksmą. Šį kartą sutelksite dėmesį tik į nuimamą romano siužetą, kad įsitikintumėte, jog jis yra prasmingas pagrindiniu lygiu.

Norėdami tai padaryti, pirmiausia turėsite parašyti supaprastintą savo sklypo versiją. Tai panašu į metmenis, kuriuos galbūt susikūrėte prieš pradėdami rašyti savo romaną. Iš esmės tai bus visų įvykių, įvykstančių jūsų romane, sąrašas.

Kad būtų lengviau, galite suskirstyti apžvalgą į siužetus ir pogrupius. (Jei jūsų istorija yra pernelyg sudėtinga, tai gali sukelti problemų dėl siužeto skylių – mes apie tai pakalbėsime toliau.)

Kai susidėliosite savo siužeto pagrindus, atėjo laikas peržvelgti jį aštriu, kruopščia akimi. Paklausk savęs:

 • Ar iš tikrųjų siužetas turi prasmę?
 • Ar ji logiškai teka iš vieno įvykio į kitą?
 • Ar yra spragų ar šuolių, kuriuos būtų galima suprasti kaip siužeto skyles?
 • Ar kokie nors jūsų siužeto aspektai prieštarauja vieni kitiems?
 • Ar galiausiai atsakoma į kiekvieną jūsų romane užduodamą klausimą? (Jei rašote seriją, atsakymas į tai nebūtinai turi būti „taip“ kiekvienai knygai, tačiau visos serijos pabaigoje idealu bus susieti dauguma, jei ne visi laisvi galai.)
 • Ar jūsų personažų veiksmai vyksta tik todėl, kad jiems reikia to, kad siužetas klostytųsi taip, kaip jūs įsivaizdavote? O gal už kiekvieno įvykio slypi pagrįstos, logiškos priežastys?

Grąžindami savo siužetą iki pagrindų, galite lengviau pastebėti problemas, apie kurias galbūt anksčiau nežinojote.

sklypas-skylės-2
Vaizdas per „Tookapic“

3. Sukurkite ir patikrinkite simbolių ir pasaulio kūrimo elementų žodyną

Čia mes nusileidžiame į smulkmenas. Kiekviena iš šių detalių yra svarbi, kai reikia pašalinti didelius ar mažus sklypo skylutes. Jei jūsų personažai ir pasaulio kūrimas yra kuo nepriekaištingesni, greičiausiai turėsite mažiau siužeto skylių.

Vienas iš geriausių būdų užtikrinti nuoseklumą jūsų personažuose ir savo istorijos pasaulyje yra žodynų kūrimas. Juose turėtumėte išvardyti šiuos dalykus:

Personažai

 • Pagrindinė informacija, pvz., Vardai, amžius ir fiziniai aprašymai
 • „Backstory“ elementai, kurie gali turėti įtakos siužetui ar veikėjo vaizdavimui
 • Pagrindiniai asmenybės bruožai ir keistenybės
 • Pagrindinis veikėjo lankas / vaidmuo istorijoje

Pasaulio kūrimas

 • Apsilankytos ar paminėtos istorijos vietos
 • Kultūriniai aspektai, tokie kaip religija, visuomenės struktūros, maistas ir gėrimai
 • Politinės / valdžios struktūros
 • Magiškos sistemos

(Atkreipkite dėmesį, kad pasaulio kūrimo žodynėlis yra būtinas fantastikos ir mokslinės fantastikos rašytojams, tačiau gali būti netaikomas kitų žanrų rašytojams. Vis dėlto, verta sekti savo istorijos elementus, nesvarbu, kokio tipo romaną, kurį rašote.)

Parengę savo žodynus, patikrinkite juos su savo romanu. Tai reiškia, kad reikia išgyventi ir užtikrinti nuoseklumą kiekvieną kartą, kai pasirodo personažas ar paminėtas pasaulio kūrimo aspektas.

Kuo jūsų personažai ir pasaulis nepraleis vandens, tuo mažesnė tikimybė, kad siužeto skylės išaugs.

sklypas-skylės-3
Vaizdas: Glennas Carstensas-Petersas per „Unsplash“

4. Naudokite beta skaitytuvus

Šis siužeto skylių paieškos proceso etapas yra tinkamiausias laikas į pagalbą pasitelkti beta skaitytojus.

Atlikę pirmiau nurodytus veiksmus, iš esmės padarėte viską, ką galite, kad nustatytumėte siužeto skylutes savo istorijoje. Bet kaip jau minėjome anksčiau, taip sunku atsiriboti nuo savo paties darbo, kad gali būti dalykų, kurių vis dar nesiėmęs.

Štai kur ateina beta skaitytojai.

Naudodamiesi išoriniais skaitytojais skaitydami ir teikdami atsiliepimus apie savo romaną, gausite labai reikalingą išorinę perspektyvą. Beta skaitytojai daug dažniau pastebi siužeto skyles nei jūs pats, ir jie netgi gali pateikti naudingų pasiūlymų, kaip išspręsti jūsų siužeto problemas.

Peržiūrėkite mūsų pagrindinį vadovą, kuriame rasite daugiau informacijos apie tai, kaip dirbti su beta skaitytuvais.

sklypas-skylės-4
Paveikslėlis: Christin Hume per Unsplash

Kaip taisyti siužeto skylutes, jas radus

Taigi! Jūs peržengėte savo romaną su dailių dantų šukomis ir perdavėte jį kitiems, kad gautumėte išorinių perspektyvų. Tikimės, kad tai padėjo nustatyti visas jūsų juodraštyje esančias siužeto skyles.

Dabar atėjo laikas sunkiai daliai: juos taisyti.

Štai kaip užpildyti tas įkyrus sklypo skylutes, kad jūsų istorija būtų nepralaidi vandeniui.

1. Ištirkite alternatyvius rezultatus

Perdirbdami romaną stenkitės išlikti atviri. Taip, jūs turite baigtą juodraštį ir galite būti patenkintas kiekvienu siužeto elementu, koks jis yra dabar. Tačiau daug laiko pokyčių tiesiog neišvengiama, todėl nebijokite galvoti už rėmų ir tyrinėti alternatyvių siužeto rezultatų ir įvykių.

Čia patogu pasidomėti: „O kas, jei?“. Išnagrinėkite probleminius savo romano įvykius ir paklauskite: „O jei būtų tai įvyko vietoj to? “.

Eikite keliais alternatyviais keliais, kad pamatytumėte, kur jie veda. Niekada nežinai; galų gale pašalinsite savo sklypo skyles ir sugalvoti geresnius, mažiau nuspėjamus kelius savo istorijai.

Perdirbdami savo siužetą, kad išvengtumėte skylių, taip pat turėtumėte skirti laiko persvarstyti simbolių motyvus. Kas motyvuoja jūsų personažus rinktis, kurie lemia jūsų istorijos įvykius?

Ar jų motyvacija aiški, patikima ir tikra charakteriui? Kokius kitus sprendimus jie galėtų priimti, kad pakeistų istorijos rezultatą?

Atminkite, kad veiksmai be charakterio be paaiškinimo gali būti savotiškos skylės, todėl atsargiai žygiuokite ir pažinkite savo personažus.

sklypas-skylės-5
Vaizdas: Alexandru Zdrobău per „Unsplash“

2. Atminkite, kad sklypo skylių užpildymas nebūtinai yra vieno gudrybės sprendimas

Kai reikia užpildyti sklypo skylutes, paprastai nepakanka paprasčiausiai išspręsti problemą šaltinyje. Pakeitimų atlikimas, ypač vėliau romane, gali turėti bangavimo efektą, galintį sukurti net daugiau suplanuokite skyles, su kuriomis susidursite.

Geriausias variantas yra ištaisyti siužeto skyles kuo anksčiau keičiant romaną. Kaip pabrėžia KM Weiland:

Sklypų skylės beveik visada yra istorijos, kuri jau už nugaros, rezultatas, o ne tos istorijos, kuri dar jūsų laukia “.

Daugybė siužeto skylių atsiranda dėl to, kad įvykiai, su kuriais jie susiję, tiesiog nebuvo tinkamai išdėstyti istorijoje. Įvykis gali įvykti ne taip gerai, be išankstinio paaiškinimo ar nepagrįsto jūsų veikėjų ar pasaulio logikos.

Norėdami užpildyti savo sklypo skylutes, eikite atgal nuo jų. Įsitikinkite, kad viskas, kas tiesiogiai lemia jūsų siužeto problemas, būtų pašalinta ar pakeista kuo anksčiau istorijoje. Arba anksčiau pasodinkite tam tikrą papildomą detalę ar kontekstą istorijoje, kuri logiškai veda prie vėlesnių įvykių.

sklypas-skylės-6
Vaizdas per „Startup Stock Photos“

3. Grąžinkite dalykus į pagrindus

Kartais siužeto skylutes galima pašalinti tik šiek tiek supaprastinus dalykus.

Kuo didesnis ir sudėtingesnis jūsų sklypas, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras skylių. Jei pastebite, kad jūsų romane yra daug siužeto skylių, gali būti verta apsvarstyti, ar galite supaprastinti dalykus – ir tai darydami pašalinkite keletą spragų ar neatitikimų.

Atminkite, kad siužetas neturi būti neįtikėtinai sudėtingas, kad būtų efektyvus ar patrauklus. Kartais geriausias pasakojimas atliekamas paprasčiausiu būdu.

Pabandykite sugrąžinti savo istoriją į pagrindus ir sužinoti, ar ji išsprendžia jūsų siužeto problemas. Tai gali reikšti pjūvių ar simbolių iškirpimą arba istorijoje įvykių skaičiaus sumažinimą.

Jei nesate tikri, ar jūsų siužetas gali būti pernelyg sudėtingas, pateikite keletą klausimų, kuriuos turėtumėte užduoti sau.

sklypas-skylės-7
Vaizdas: Cathryn Lavery per „Unsplash“

4. Nebijokite atlikti darbo

Negalima to apeiti: sklypo skylių tvirtinimas reikalauja darbo.

Kai kurie gali būti lengvai pataisomi, tačiau kai kuriuos ištaisyti gali prireikti nemažai laiko ir pastangų. Svarbiausia yra tai, kad jūs tai suprantate nuo pat pradžių ir esate pasirengęs nusileisti ir atlikti darbą, kad jūsų sklypo skylės būtų užpildytos.

Nesigundykite eiti lengviausiu keliu, ignoruodami siužeto skyles arba tik iš širdies jas taisydami.

Mes suprantame, kad, kol pateksite į siužeto skylių nustatymo ir pašalinimo etapą, tikriausiai ilgą laiką dirbote prie savo romano. Paskutinis dalykas, kurį jaučiatės daręs, yra tai, kad nuimkite ir persiuvate savo istorijos gijas, kad pataisytumėte skylutes.

Tačiau realybė yra ta, kad siužeto skylės gali padaryti ar sugadinti jūsų knygą kai kuriems skaitytojams. Negalima atšaukti viso savo sunkaus darbo nesusiejant šių laisvų galų!

Norint turėti šansą sėkmingai veikti šiandieninėje konkurencingoje knygų rinkoje, jūsų romanas turi būti geriausias. Tai reiškia, kad esate tikras, jog nė vienas akmuo nelieka apverstas – ir nelieka nei vienos sklypo skylės.

siužetas-skylės-8
Vaizdas per „Startup Stock Photos“

***

Ar jums anksčiau teko spręsti bet kokias siužeto skylės problemas? Pasidalinkite savo nemaloniu siužeto skylučių patirtimi komentaruose!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Patarimai

Šviečiantys batai vaikams

Kas yra šviečiantys batai vaikams? Šviečiantys batai yra populiarus mados reiškinys tarp vaikų. Šie batai yra sukurti su specialiomis šviesos diodais, kurie šviečia tamsioje aplinkoje. Šie batai yra ne tik stilingi, bet ir padeda padidinti vaikų matomumą tamsiu paros metu, kuris yra ypač svarbus saugumui. Ar šie batai yra saugūs? Šviečiantys batai yra sukurti taip, […]

Read More
Patarimai

Anglų kalbos pamokos vaikams online: efektyvumas ir patogumas

Dauguma tėvų supranta svarbą mokytis anglų kalbos nuo pat vaikystės. Tačiau ne visi turi galimybę ar norą siųsti savo vaikus į tradicines kalbų mokyklas ar privačius mokytojus. Todėl vis daugiau tėvų renkasi anglų kalbos pamokas vaikams online. Šių pamokų efektyvumas ir patogumas yra akivaizdus. (https://www.helendoron.lt ) Vienas iš pagrindinių privalumų yra patogumas. Tėvams nereikia leisti […]

Read More
Patarimai

Kas yra profesionalios racijos?

Profesionalios racijos kas tai? Profesionalios racijos yra specializuoti radijo imtuvai, kurie naudojami tam, kad suteiktų greitą ir patikimą ryšį tarp skirtingų asmenų ar grupių. Šios priemonės dažniausiai naudojamos kariuomenėje, policijoje, gaisrinėse bei kitose panašiose organizacijose. Tačiau pastaruoju metu jų populiarumas didėja ir tarp įmonių bei privačių asmenų, kurie ieško greito ir saugaus ryšio su savo […]

Read More