Metalo skonis

 

Ar tavo burnos skonis kaip senų centų? Disgeuzija, jūsų skonio pojūčio pokytis, gali būti įvairių medicininių problemų šalutinis poveikis. Ir „metalinė burna“, dažnas disgeuzijos pasireiškimas, yra dažnesnis, nei jūs manote.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Donaldas Fordas, MD, MBA, Klivlando klinikos Šeimos medicinos katedros pirmininkas, pasakoja apie priežastis, kodėl galite pajusti metalo skonį burnoje ir ką su tuo daryti.

Kodėl mano burnoje metalo skonis?

Metalo skonis gali rodyti rimtą ligą, pvz., inkstų ar kepenų sutrikimus, nediagnozuotą diabetą ar tam tikras vėžines ligas. Tačiau šios priežastys yra nedažnos ir paprastai kartu su kitais simptomais.

Jei esate sveikas, metalinio įbrėžimo priežastis paprastai yra gerybinė. „Jei metalo skonis burnoje yra vienintelis jūsų nusiskundimas, priežastis gali būti viena iš kelių“, – sako daktaras Fordas.

Prasta burnos higiena

Jei reguliariai nevalysite šepetėlio ir nenaudosite dantų siūlu, tai gali sukelti dantų ir dantenų problemų, tokių kaip gingivitas, periodontitas ir dantų infekcija. Šios infekcijos gali būti pašalintos pagal odontologo receptą.

„Metalo skonis paprastai išnyksta, kai infekcija išnyksta“, – sako daktaras Fordas.

Receptiniai vaistai

„Kai kurie vaistai gali sukelti metalo skonį, nes jūsų organizmas absorbuoja vaistą ir jis išsiskiria su seilėmis“, – aiškina daktaras Fordas. Šie vaistai apima:

 • Antibiotikai, tokie kaip klaritromicinas, metronidazolas ir tetraciklinas.
 • Alopurinolis, vaistas nuo podagros.
 • Kraujospūdį mažinantys vaistai, įskaitant kaptoprilį.
 • Ličio, kuris vartojamas tam tikroms psichikos ligoms gydyti.
 • Metazolamidas, vartojamas glaukomai gydyti.
 • Metforminas, vaistas nuo diabeto.

Vaistai, kurie gali sukelti burnos džiūvimą, pavyzdžiui, antidepresantai, taip pat gali būti metalo skonio kaltininkai, nes jie uždaro jūsų skonio pumpurus, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos jūsų skonio pojūčiui.

Nereceptiniai vitaminai ar vaistai

Multivitaminai su sunkiaisiais metalais (pvz., chromu, variu ir cinku) arba vaistai nuo peršalimo (pvz., cinko pastilės) gali sukelti metalo skonį. Taip pat gali būti vartojami prenataliniai vitaminai ir geležies ar kalcio papildai.

Paprastai skonis išnyksta, kai jūsų kūnas apdoroja vitaminus ar vaistus. „Jei ne, patikrinkite dozę ir įsitikinkite, kad nevartojote per daug“, – pataria dr. Fordas.

Infekcijos

Kai kurios laikinos ligos gali pakeisti jūsų skonio pojūtį, dėl to galite jausti metalo skonį:

 • Peršalimas.
 • Sinusitas.
 • Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.

Užsikrėtus skonis paprastai išnyksta, todėl nusiramink ir greičiau pasveikk.

Vėžio gydymas

Pacientai, gydomi chemoterapija ar spinduliuote, ypač galvos ir kaklo vėžiui gydyti, gali patirti įvairius skonio ir kvapo pokyčius, įskaitant metalo skonį, kartais vadinamą „chemo burna”.

Tyrimai rodo, kad cinkas ir vitaminas D gali padėti kovoti su juo, nors tyrimai tebevyksta.

Nėštumas

Kalti dėl to hormonai: Nėštumo metu disgeuzija ypač paplitusi. Vienoms besilaukiančioms mamoms tai reiškia potraukį marinuotiems agurkams ir ledams, o kitoms tai gali reikšti nepaaiškinamą metalo ar rūgštų skonį.

Vis dėlto vilties yra. „Paprastai disgeuzija būna blogiausia pirmąjį trimestrą, – sako dr. Fordas, – todėl nėštumui progresuojant metalo skonis turėtų išnykti.

Demencija

Kiekvieno žmogaus skonio receptoriai silpnėja su amžiumi, tačiau žmonėms, sergantiems demencija, šie pokyčiai gali paspartėti dėl smegenų pokyčių. Kartais maistas pradeda skonis kitaip nei buvo anksčiau, o tai gydytojai vadina „skonio sutrikimais“.

„Skonio pumpurus nervai jungia su smegenimis, todėl gali atsirasti skonio sutrikimų, kai smegenų dalis, susijusi su skoniu, neveikia tinkamai“, – aiškina dr. Fordas.

Alergijos

Metalo skonis burnoje gali būti alergijos maistui, ypač vėžiagyviams ar riešutams, šalutinis poveikis. Tai ankstyvas anafilaksijos požymis, kuris gali būti mirtinas. Jei turite (arba įtariate, kad turite) tokią alergiją, pasitarkite su gydytoju, ką daryti alerginės reakcijos atveju – prieš jai prasidėjus.

Cheminis poveikis

Įkvėpus daug tam tikrų medžiagų, gali atsirasti metalo skonis.

 • Insekticidai: Metalo skonis burnoje gali būti tam tikro apsinuodijimo pesticidais požymis.
 • Vadovauti: Šis cheminis elementas, dažniausiai aptinkamas švino pagrindu pagamintuose dažuose, dažų dulkėse ir dirvožemyje, užterštoje besilupančiais dažais, taip pat turi daugybę kitų šaltinių, įskaitant vandenį, keramiką ir kai kurias kosmetikos priemones.
 • Gyvsidabris: Šio toksiško metalo, paprastai siejamo su žuvimi ir kitomis jūros gėrybėmis, taip pat galima rasti statybvietėse ir senuose termometruose.

„Šios cheminės medžiagos gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl, jei susidūrėte su jomis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją“, – sako dr. Fordas. „Metalo skonis burnoje turėtų išnykti, kai bus išgydyta pagrindinė būklė.”

Metalo skonis ir COVID-19

Gydytojai jau seniai žinojo, kad skonio ir kvapo praradimas yra galimas COVID-19 šalutinis poveikis, tačiau kai kurie žmonės taip pat pranešė apie metalo skonį.

„Paprastai metalinė burna išnyksta savaime, kai tik pašalinama pagrindinė priežastis, tačiau COVID-19 sukeltas metalo skonis burnoje gali išlikti kelias savaites ar net mėnesius po to, kai atsigavote nuo viruso“, – sako daktaras Fordas.

Patarimai, kaip išvengti metalo skonio

Dr. Ford rekomenduoja veiksmus, kurių galite imtis patys, kad sumažintumėte metalinę burną.

 1. Palaikykite gerą burnos higienąįskaitant reguliarų valymąsi šepetėliu, dantų siūlu ir liežuvio grandymą, kad burna būtų sveika.
 2. Būkite hidratuotas išvengti burnos džiūvimo, dėl kurio gali atsirasti metalo skonis.
 3. Pakeiskite metalinius stalo įrankius ir vandens butelius, kuris gali pabloginti metalo skonį. Išbandykite stiklo, plastiko ar keramikos versijas.
 4. Išskalaukite burną prieš…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Patarimai

Kraikas Katėms: Kaip Rinktis Teisingai

kraikas katėms yra neatsiejama katės gyvenimo dalis. Tai suteikia jiems galimybę išlaisvinti savo natūralų instinktą laukinėje aplinkoje. Tačiau daugelis šeimininkų susiduria su iššūkiu, kai randa sau tinkamiausią kraiką savo katėms. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip rinktis tinkamą kraiką katėms, atsižvelgiant į jų poreikius, aplinką ir kitus svarbius veiksnius. Katės Poreikiai Pirmiausia, svarbu suprasti katės poreikius. Katėms […]

Read More
Patarimai

Lauko sėdmaišių priežiūra ir valymas: patarimai, kaip išlaikyti juos tvarkingus ir patogius

Žiemą, pavasario lietui ar vasaros saulei būtent lauko sėdmaišiai tampa nepakeičiamu jūsų lauko poilsio dalimi. Bet norint išlaikyti juos tvarkingus ir patogius, reikia atlikti tam tikrą priežiūrą ir valymą. Šiame straipsnyje aptarsime naudingus patarimus, kaip išlaikyti savo lauko sėdmaišius švarius, tvarkingus ir patogius, nepaisant laikų kaitos ir naudojimo intensyvumo. 1. Regularus valymas Vienas iš svarbiausių […]

Read More
Patarimai

Svetainių kūrimas: Kokia yra pagrindinė sėkmės formulė ir kas svarbiausia

Svetainių kūrimas tampa vis svarbesnis verslo ir asmeninio tinklaraščio savininkams. Tai tampa ne tik būtinumu, bet ir galimybe pasiekti platesnį auditoriją, sukurti stiprų internetinį buvimą ir, žinoma, siekti verslo tikslų. Tačiau kurti sėkmingą svetainę yra daugiau nei tiesiog pasirinkti tinkamą dizainą ar talpinti turinį. Tai yra subalansuotas procesas, kuriame derinamos kelių sričių žinios ir gebėjimai. […]

Read More